+90 216 573 53 99 +90 532 792 29 46 info@levonpatisserie.com
  

Hakkımızda

LEVON, İçerenköy/ Kozyatağı bölgesinde çalışanlara ve yaşayanlara, lezzetli, hijyenik, sağlıklı malzemeden yemek ve patisserie ürünleri sunmak için Eylül 2000 de şef Levon Balıkçıoglu tarafından kuruldu. 15 yıl cafe ve patisserie olarak sadece bu bölgede degil İstanbul’un bir çok semtindeki müdavimlerinin tüm özel günlerinde toplantı ve iş yemekleri ve şirket kutlamalarında catering hizmeti sunuyor. Levon, 2015 Ekim’inde cafe hizmetini sonlandırarak imalathanesinde bu dünya kentinin günlerine lezzet katmaya devam ediyor.

Şef Levon Balıkçıoğlu, Alman Lisesi’nde aldığı eğitimin ardından, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Tur rehberliği yaparken Anadolu’nun benzersiz tatlarının cazibesi ve çocukluğundaki sofraların hatırası onu belkide hep yapmak istediği aşçılık mesleğine yöneltti. Böylelikle 1992 yılında Swiss Otel’de çalışmaya başladı. Swiss Otel’in Executive Şefi Herve Merendet’in yardımcısı Andreas Erni’den dört ay boyunca, günde sekiz saat aşçılık dersleri aldı. Fransız ve Çin mutfaklarında da çok başarılı olmasına rağmen pastane mutfağı onun için her zaman daha özel oldu. Dört yıl boyunca çalıştığı Swiss Otel mutfağının ardından, yeni açılan Four Seasons’a geçti. Burada “Yardımcı Şef” olarak bir yıl çalıştıktan sonra Alis Pastacılık’ın kurucu şefliğini üstlendi. Daha sonra aldığı yeni bir teklifle Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı Swiss Otel’in Otelcilik Okulu öğrencilerine üç yıl boyunca “Mutfak Teorisi ve Pratiği” dersleri verdi. Ayrıca Yeditepe Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümü’nde “Mutfak Sanatları ve Pastacılık” dersleri verdi ve genç aşçıların, şeflerin yetişmesine katkıda bulundu.Öğrendiği ve öğrettiği lezzetleri paylaşmak isteyen Levon Usta, 2000 yılında kendisi gibi Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan ve iyi yemek yapmayı- yemeyi seven bir aileden gelen Yeşim Yılmaz ile beraber Levon Patisserie’yi kurarak işletmeye başladı. Böylelikle, birlikte kurdukları ilk hayali gerçekleştirdiler. 2010 yılında Lojistik Yönetimi ile ilgili işinden emekli olan Yeşim Yılmaz, artık zamanının tümünü Levon Patisserie’nin lezzetlerine lezzet katmaya ayırıyor.

Çiftin, birlikte kurdukları diğer bir hayal ise gerçekleşmeyi bekliyor: Edebiyat, yemek ve müziğin harmanlandığı, denizin hemen yanı başında bol muhabbetli, gün batımınlarının keyifle yaşanacağı bir mekan.